Eötvös Károly-díjat kapott Varga István

2023.04.06.
Eötvös Károly-díjat kapott Varga István
A Budapesti Ügyvédi Kamara 2023. évi közgyűlésén Eötvös Károly-díjjal tüntette ki Prof. Dr. Varga Istvánt kiemelkedő ügyvédi tevékenységéért.

Az Eötvös Károly-díj a Budapesti Ügyvédi Kamarán belül a legmagasabb hivatásrendi elismerés. Azt a kamara mindenkori elnökségi és Eötvös Károly-díjas tagjai ítélik oda. A díjazottakat azok közül választják, akik az ügyvédi hivatás jó hírnevét öregbítve, példásan, szakmailag magas színvonalon, az ügyfelek érdekei és a törvényesség messzemenő tiszteletben tartása mellett gyakorolják hivatásukat, és közéleti elkötelezettségüket tettekkel bizonyították.

Prof. Dr. Varga István az Eötvös Loránd Tudományegyetem Polgári Eljárásjogi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a PROVARIS Varga & Partners irodavezető ügyvédje, az iroda polgári peres és választottbírósági eljárási csoportjának vezetője.

Szakmai pályafutásának főbb állomásai a következők voltak: Részben Budapesten, nagyobb részt külföldi egyetemeken folytatott párhuzamosan bölcsész és jogi tanulmányokat. 1997-ben szerzett első diplomája szerint német nyelv és irodalom szakos bölcsész, ugyanabban az évben pedig – többszörös évfolyamelsőség, OTDK különdíj és polgári perbeszédmondó versenyen elért 1. helyezés után – summa cum laude minősítéssel szerzett jogi diplomát az ELTE Jogi Karán. Gyakorlati jogászi munkáját kedves tanára és atyai mentora, Németh János professzor mellett kezdte el, így 1998-2003 között az Alkotmánybíróság második elnökének tanácsadója, egyidejűleg pedig az ELTE Polgári Eljárásjogi Tanszékének tanársegédje, majd adjunktusa, később egyetemi docense lett. Külföldi, elsősorban német és Egyesült Államokbeli egyetemeken folytatott polgári eljárásjogi és választottbírósági eljárásjogi kutatásai eredményeként 2005-ben Németországban szerzett summa cum laude minősítésű PhD-fokozatot. A fokozatszerzés alapjául szolgáló nemzetközi választottbírósági eljárásjogi témájú, német nyelven megírt és a C.H. Beck – Nomos vezető jogi könyvkiadók közös gondozásában megjelent könyve 2006-ban elnyerte a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara és a Német Állandó Választottbíróság (DIS) által adományozott Első Díjat. Hazatérte után 2007-ben felvételt nyert a Budapesti Ügyvédi Kamarába, azóta aktív ügyvéd. 

Varga István professzor gyakorlati ügyvédi tevékenysége mellett a polgári eljárásjogtudomány belföldi és nemzetközi elismertségnek örvendő, vezető szaktekintélye. 2007 óta folyamatosan az ELTE Polgári Eljárásjogi Tanszékének vezetője, 2008-2022 között négy cikluson át pedig az ELTE Jogi Karának tudományos dékánhelyettese. Nevéhez fűződik az ELTE jogi könyvkiadását meghatározó, immár száz kötetet meghaladó könyvsorozatainak, valamint a kiemelkedő és egyben rászoruló joghallgatókat támogató ELTE Lippay Alapítvány életre hívása és működtetése. A köztársasági elnök 2015-ben nevezi ki egyetemi tanárrá. 2013-2016 között a Polgári Perjogi Kodifikációs Főbizottság tagja és tudományos titkára, az új Pp. Szakértői Javaslatának meghatározó kidolgozója, a kodifikációs munkabizottságok irányítója. 2018-ban az új választottbírósági törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Új Állandó Választottbírósági Szabályzatának megalkotója, a Kúria több joggyakorlat-elemző csoportjának tagja, 2020 óta a Mathias Corvinus Collegium Magánjogi Műhelyének vezetője. Belföldi ügyvédi és egyetemi tevékenysége mellett több külföldi egyetem vendégprofesszora (Göttingen, Lipcse, Peking, Kyoto), 2011-2012-ben a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia angol nyelvű szekciójának vezető tanára, a Lipcsei Egyetemnek pedig 2016 óta kinevezett tiszteletbeli professzora. Tagja a készülő Európai Polgári Eljárásjogi Modelltörvény szövegét előkészítő ELI-UNIDROIT munkacsoportnak, magyar, német és angol nyelvterületen megjelenő, vezető polgári eljárásjogi és választottbírósági eljárásjogi tárgyú kommentárok szerkesztője és társszerzője, külföldi perjogi konferenciák rendszeres előadója, számos külföldi és nemzetközi választottbíróság (ICC, DIS, VIAC) választottbírája, 2014-2021 között Magyarország választottbírája a Nemzetközi Befektetési Választottbíróságon (ICSID, Washington DC). Ügyvédként az általa vezetett ügyvédi társulásban elsősorban peres és választottbírósági képviseletet lát el mind belföldi, mind pedig külföldi bíróságok előtt, továbbá számos kiemelt jelentőségű ügyben járt el jogi képviselőként az Európai Unió Bírósága előtt is.