Hoffman István az MTA doktora

2024.04.24.
Hoffman István az MTA doktora
Freund Tamástól, a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől és Kamarás Katalintól, a Doktori Tanács elnökétől vehette át az MTA doktora tudományos címet Dr. Hoffman István, az ELTE ÁJK Közigazgatási Jogi Tanszék egyetemi tanára 2024. április 23-án. 

Az Akadémia Alapszabálya szerint az MTA doktora címet az Akadémia annak ítélheti oda, aki tudományos fokozattal rendelkezik, az általa művelt tudományszakot a tudományos fokozat megszerzése óta is eredeti tudományos eredményekkel gyarapította, tudományszakának mértékadó hazai és nemzetközi tudományos körei előtt ismert és elismert, kiemelkedő tudományos kutatói munkásságot fejt ki, tudományos eredményeit doktori műben foglalja össze.

Hoffman István akadémiai doktori értekezésében a helyi önkormányzatok tükrében vizsgálja a humán közszolgáltatások változásait, valamint ezek visszahatását más közigazgatási folyamatokra. Az értekezés úttörő a téma átfogó feldolgozásában. Felhívja a figyelmet arra, hogy a közszolgáltatásoknak jelenleg nincs egységes jogtudományi meghatározásuk, és számba veszi azokat a tényezőket, amelyek nélkülözhetetlenek a megbízható fogalomalkotáshoz. A humán közszolgáltatások körében elsősorban az oktatási és a kulturális közszolgáltatások megvalósítására fókuszált, és a 20. század utolsó harmadától napjainkig lezajlott változásaikat követte végig európai összehasonlításban. A témához kapcsolódva szükségszerűen foglalkozott az állami és az önkormányzati szint közötti feladatellátás megosztásának a szempontjaival is. Hoffman István az önkormányzati humán ellátások elemzése alapján vont le általános következtetéseket a centralizációs és decentralizációs folyamatokra, valamint a helyi önkormányzatok modelljeire vonatkozóan. A humán ellátások elemzése ugyanis tükrözi az adott jóléti és kulturális jellegű közszolgáltatások változásait, s egyfajta indikátorként jelzi a közösségi (állami) beavatkozás, az állami szerepvállalás mértékének az átalakulását is. Az értekezés rámutat a napjainkban jellemző ellentétes államszervezési folyamatokra és arra, hogy a hagyományos kereteket a COVID-19-pandémia és kezelése fellazította, és összeségében a centralizációs tendenciákat erősítette.

Szívből gratulálunk!