Kari Könyvbemutató – beszámoló
Dr. Antal Attila A jog és a rendkívüli eszközökkel való kormányzás. Jog és politika a válságok korában című művét Dr. Horváth Attila, az NKE egyetemi docense méltatta. Fejezetről fejezetre haladva ismertette a könyvet, amelynek kulcsfogalma a válság, és azt vizsgálja, hogy a válságok kora (polikrízis) miként hatott napjaink jogi és politikai rendszereire, hogyan változtatta meg azokat. Horváth Attila külön kiemelte, hogy a kötet akár kézikönyvként is használható a Covid19-járványhelyzetre adott szabályozási válaszok bemutatását illetően.
Dr. Hoffman István könyve (Humán közszolgáltatások és önkormányzatiság – átalakuló feladatok egy rohamosan változó rendszerben) kapcsán Dr. Horváth M. Tamás kiemelte, hogy a kötet egyben a szerző életének egy fontos szakaszát zárja le, ugyanis akadémiai doktori értekezése képezi a monográfia alapját. „Ki vesz kézbe egy önkormányzatokról szóló összehasonlító művet?” – idézte fel Horváth M. Tamás Dr. Fazekas Marianna kérdését is a könyv bemutatása során. A száraznak tűnő téma azonban a mindannyiunk életét közvetlenül érintő társadalmi alrendszerek, az oktatás, az egészségügy és a szociális ellátások elmúlt évtizedekben történő változásait modellekbe rendezve mutatja be különböző országokban, így sokak érdeklődésére számot tarthat majd.
Dr. Pozsár-Szentmiklósy Zoltán Láthatatlan hatalommegosztás című monográfiájának bemutatásakor Dr. Unger Anna elsősorban azt emelte ki, hogy a könyv nemcsak rendkívül olvasmányos, hanem tudományos is: jól látszik, hogy egy tanári, „magyarázó” ember műve, aki képes arra, hogy a jogtudományt érthetően, követhetően és pontosan ismertesse még a nem szakmai közönséggel is. A hatalommegosztás elméleteinek bemutatása után a könyv három ország (Magyarország, Románia és a Moldovai Köztársaság) példáin keresztül szemlélteti, hogyan működik a címben is említett láthatatlan hatalommegosztás, azaz léteznek-e olyan jogintézmények, eljárások, amelyek befolyásolják a központi hatalmat. A kötet több olyan témát is felölel, amelyek akár újabb művek alapját is képezhetik.
Dr. Hungler Sára könyvét (Social Justice Welfare and EU Law. Measuring Integration in the Visegrád Countries) Lehoczkyné Dr. Kollonay Csilla „szemeket tágra nyitó tapasztalatként” jellemezte, amely „új ablakot nyit a világra”. A szerző két társadalmi csoportot (a dolgozó kisgyerekes anyák és a munkanélküliek) vizsgált három dimenzióban (társadalmi elosztásban való részesedés, elismertség és képviselet) és négy országban (visegrádi négyek), és amellett érvel, hogy az Európai Unió szabályozási hatásköre hatékonyan alkalmazható a szociális területen is, abból a célból, hogy a szociális integráció szintje is megfelelő legyen a gazdasági integráció magasabb szintje mellett, és megvalósuljon a társadalmi igazságosság.
A következő kari könyvbemutatóra várhatóan 2025 nyarán kerül majd sor, ennek részleteit a kar honlapján tesszük közzé.