Kari könyvbemutató – beszámoló

Bögös Fruzsina: Damoklész kardja, avagy az éghajlatvédelmi perek közigazgatási jogi vonatkozásai című könyvét F. Rozsnyai Krisztina nemzetközi dékánhelyettes mutatta be. Ismertetésében felidézte, hogy a szerzőt tíz évvel ezelőtt ismerte meg, és már akkor is „környezetvédelmi közigazgatási bíróként” emlegették. A könyv az éghajlat védelme érdekében indított európai perek elemző szemléletű áttekintését nyújtja, és kitér azok magyar jogi környezetben hasznosítható tanulságaira is.
Sulyok Katalin: Van-e jogunk a fenntarthatatlansághoz? – Perstratégiák a jövő nemzedékek környezeti és klímapereiben című könyvét Bándi Gyula, az alapvető jogok biztosának a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese mutatta be. Ismertetésében hangsúlyozta, hogy a szerző ebben a munkájában a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét, a klímaváltozás jelenségét, valamint annak egyik legmarkánsabb jogi következményét – a klímaperek egyre gyakoribb megjelenését – foglalja össze tömören, mégis átfogó és pontos módon. A bemutató során szó esett a nemzedékek közötti méltányosság kérdéséről is, hiszen tudomásul kell vennünk: a fenntarthatóság az emberiség fennmaradásának és jövőjének záloga.
A Kende Tamás – Jeney Petra – Szűcs Tamás által szerkesztett Bevezetés az Európai Unió politikáiba című tankönyv ötödik, átdolgozott kiadását Juhász Endre az Európai Bíróság volt bírája mutatta be. A méreteiben is tekintélyes művet a Jean-Baptiste Alphonse Karr francia írótól származó, „Plus ça change, plus c’est la même chose” (Minél jobban változik, annál inkább ugyanaz marad) mottóval jellemezte. Kiemelte, hogy bár a könyv elsődleges célközönsége a joghallgatók, hasznos olvasmány lehet mindazok számára is, akik érdeklődnek az Európai Unió iránt. Noha a politikákat bemutató fejezetek végigolvasása igen idő- és energiaigényes, a kötet átfogó és megbízható ismereteket nyújt az Unió működéséről.
Kapa Mátyás: Ügyvédsors című regényéről Tóth M. Gábor, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke beszélt. Mint elmondta, a mű a Kamara alapításának 150. évfordulójára készült, így méltó ünnepi ajándék volt a jogásztársadalom számára. A könyv izgalmas családregény formájában tárja elénk egy titokzatos „ügyvéddinasztia” történetét, miközben hitelesen vezeti végig az olvasót az ügyvédi hivatás elmúlt másfél évszázadán – a tiszaeszlári vérvádtól a Nagy Imre-peren át az első magyar sorozatgyilkos ügyéig.
A Kari Könyvbemutató sorozat következő rendezvénye 2025 telén kerül megrendezésre.
Galéria
Galéria
0
/
0







0
/
0