Közlemény
A Doktori Iskola a tudományos műveket kizárólag azok minősége, és nem a szerző személye alapján ítéli meg. Meggyőződésünk, hogy egy szerző közéleti, politikai tevékenységének megítélését el kell választani az illető tudományos teljesítményének értékelésétől. A doktori eljárásban kizárólag ez utóbbit vizsgálhatja az eljáró tudományos közösség. Orbán Balázs esetében nincs olyan jogszabály vagy szabályzati rendelkezés, amely alapján összeférhetetlen lenne doktori fokozatszerzése az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában, a Nemzeti Felsőoktatásról szóló törvény irányadó rendelkezése szerint pedig a felsőoktatási intézmény nem utasíthatja el annak a jelentkezését a doktori fokozatszerzési eljárásra, aki az intézményben szerezte meg az abszolutóriumát.
Orbán Balázs 2009-ben nyert felvételt doktori iskolánkba „A képviselők jogállása (parlamenti jog)” témában, amelynek része a szabad mandátum és szuverenitás vizsgálata, tehát nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát.
Az a vád sem állja meg a helyét, hogy bármiféle „adminisztratív jóindulatra” lett volna szükség ahhoz, hogy az abszolutóriumot 2012-ben szerzett Orbán Balázs idén disszertációt védhessen. Ezzel szemben tény, hogy az ELTE Doktori Szabályzata szerint minden 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgató 2026. augusztus 31-ig kezdeményezheti a doktori eljárás megindítását. Orbán Balázs ügyében is ugyanazokat a szabályokat és ugyanúgy alkalmazzuk, amelyek minden doktoranduszra és doktorjelöltre érvényesek, akik 2016 előtt szerezték az abszolutóriumukat.
Kormányrendelet rögzíti, hogy azon doktorjelöltek doktori eljárását, akik doktorjelölti jogviszonyukat a 2016/2017-es tanévet megelőzően létesítették, a 2016-ig érvényes szabályok szerint kell lefolytatni. 2012-ben két, témába tartozó publikáció kellett az abszolutóriumhoz és az eljárás indításához, aminek Orbán Balázs publikációs teljesítménye kétségkívül megfelel.
Az egyetem a doktori eljárás során minden esetben a jelölt által beadott dokumentumok tartalmát értékeli szakmai szempontok alapján, az elektronikus file-ok metaadatait nem vizsgálja. A doktori eljárás fontos célja, hogy a bírálóbizottság meggyőződjön a jelölt felkészültségéről, a doktori dolgozat témájában való jártasságáról, és ennek során arról is, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi terméke. Az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét nemzetközileg elismert plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi; Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt.
Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisei elérhetők az ELTE ÁJK honlapján. Az egyetemi doktori szabályzat rendelkezései szerint a disszertációt a védést követően kell elérhetővé tenni digitálisan az ELTE Intézményi Tudástárban. E szabály alól kivételt jelent, ha szabadalmi vagy oltalmi eljárás van folyamatban a mű tárgyát illetően, vagy nemzetbiztonsági okok indokolják a közzététel mellőzését, illetve ha érvényes kiadói szerződése van a szerzőnek a mű megjelentetésére. Ez utóbbi esetben, ha mégsem került kiadásra a mű, az irányadó szabályok szerint a védéstől számított egy év múlva kell nyilvánossá tenni a disszertációt. A szóban forgó jelölt az eljárásban kiadói szándéknyilatkozatot csatolt, ezért a közzétételre a fenti moratórium vonatkozik.
ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola