Lezárult a 37. OTDK Állam- és Jogtudományi Szekciója

Az ünnepségen elhangzott beszédek sorát Dr. Mezey Barna Karunk egyetemi tanára, az OTDT alelnöke nyitotta meg. Örömmel üdvözölte a szekcióban elsőként kipróbált online közvetítések nézői elérésének eredményeit, a számok visszaigazolták, hogy a tudományos eseménynek el kell mozdulnia az internet világa felé is, és ki kell nyitni a nagyközönség számára a rendezvényt. Az Állam- és Jogtudományi Szekció munkáját példamutatónak nevezte, kiváló előadások, jó témaválasztások és a versenyzők által használt kitűnő nyelvezet jellemezte a tagozatok munkáját. Megállapította, hogy a magyar jogi felsőoktatás krémje mutatta meg magát a versenyen, a kvótarendszer minőségi dolgozatok kiválasztását tette lehetővé. A versenyzők Magyarország legjobbjai közé tartoznak, akik egyszer a jövő vezető kutatóivá válhatnak. Kiemelte, hogy a verseny megmutatta a kooperáció fontosságát is. Véleménye szerint az OTDK elmúlt 70 éve megerősítette, hogy a történet folytatódik, a TDK-mozgalom örök. Felemlegette a jó hangulatot, amely mind a tagozatokban, mind a közösségi terekben érzékelhető volt. Megköszönte a résztvevők, a konzulensek, a zsűrik és a szervezők munkáját.
Dr. Balogh Judit, az OTDT Állam- és Jogtudományi Szakmai Bizottságának elnöke köszönetet mondott a Károli Gáspár Református Egyetem munkájáért, méltatta a szervezés magas színvonalát. Nem csupán a szakmai, de a szabadidős programok is remek időtöltést biztosítottak a résztvevőknek. A 280 dolgozatot bemutató szekció munkája magas színvonalon zajlott, a jövő tehetséges kutatói mutatkoztak be előadásaikkal.
Dr. Tóth J. Zoltán, a KGRE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja hangsúlyozta, hogy az OTDK a leendő tudós generáció első szárnypróbálgatása, így nagyon fontos, hogy milyen élményeket szereznek a résztvevők. Aki itt volt, helyezéstől függetlenül elmondhatja, hogy nyert. Komoly tapasztalatokkal, szakmai kapcsolatokkal, barátságokkal, fontos élményekkel gazdagodott. Azzal bocsátott útjukra a résztvevőket, hogy folytassák a megkezdett kutatásukat, hiszen a tudomány iránti elkötelezettség tesz igazán győztessé.
A beszédek után került sor a Tóth Károly-díj átadására. Dr. Tóth Károly 1998. július 15-től az Állam- és Jogtudományi Kar alapító dékánjaként, oktatójaként számos maradandó értékkel gazdagította a kart, értékteremtő munkájával segítette az oktatási és a szervezeti struktúra felépítését. Dékánsága idején kezdődött meg a jogi kar akkreditációja, melynek sikerességéhez nagyban hozzájárult odaadó munkájával.
Számos publikációval, kutatással, konferenciákon való aktív részvételével nagyban hozzájárult a közjog tudományterületének fejlesztéséhez. Dékánként és tanszékvezetőként is mindvégig azon fáradozott, hogy egy jól működő, modern kart hívjon életre, amely őrzi a református jogi oktatás hagyományait, emellett speciális, széleskörű közjogi ismeretekkel készíti fel a hallgatókat a pályájukra. Az egyetem életében mint a kar vezetője, s mint az Egyetemi Tanács tagja mindig aktív szerepet vállalt, munkájával mindvégig az egyetem fejlődését és hírnevének öregbítését szolgálta.
A díj kiemelkedő jogtudományi életpálya elismerésére szolgál. A díjat idén Dr. Vékás Lajos, Karunk Polgári Jogi Tanszékének professor emeritusa vehette át, miután Tóth J. Zoltán méltatta példamutató, nemzetközileg is elismert tudományos pályafutását, a polgári jog területén elért iskolateremtő tevékenységét.
A szekcióban elért helyezések, díjak átadása után a Pro Scientia Aranyérmesek Társasága adta át a Reménység Kitűzőt Deák Ferencnek, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatójának.
Az ünnepség lezárásaként Dr. Tóth J. Zoltán, a KGRE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja átadta az OTDK Állam- és Jogtudományi Szekció megszervezésének stafétabotját az ELTE ÁJK tudományos ügyekért felelős dékánhelyettese, Dr. Kajtár Gábor egyetemi tanára részére, 2027-ben a szekciónak Karunk ad otthont. Dékánhelyettes úr köszönettel vette át a feladatot és azzal zárta be az ünnepséget, hogy az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara örömmel veszi át a stafétát, és szeretettel vár minden résztvevőt Budapesten, 2027-ben az ELTE-n.
Fotók: ajk.kre.hu