Megnyitották a 37. OTDK-t

A megnyitó ünnepségen elsőként Sulyok Tamás köztársasági elnök köszöntő szavai hangzottak el. Más felszólalókhoz hasonlóan ő is Széchenyi István gondolatait idézte meg: „Igazibb súly s erő az agyvelőnél nincs.” Megköszönte minden oktató munkáját, aki fiatalokat készít fel a tudományos pályára, továbbá méltatta a konferencia szervezőinek munkáját. Köszönetet mondott a hallgatóknak is, akik kaput nyitnak a tudomány egy-egy területének még alaposabb feltárására. A jogi szekcióra kitérve hangsúlyozta, a jogi pályán a versenyhelyzet, a jogi érvek ütköztetése mindennapi feladat, és megidézte saját élményeit a versenyről. Kiemelte, hogy az OTDK a magyar felsőoktatás meghatározó eleme, amely erősíti a kapcsolatot az értelmiségi emberek között. A közös munka egyesíti a tudományos élet szereplőit, erre a magyaroknak nagyon nagy szükségük van.
Prof. Dr. Weisburg Tamás, az OTDT elnöke a 70. évfordulóról megemlékezve elmondta, közel 90 ezer azoknak az embereknek a száma Magyarországon, akik valaha részt vettek a versenyen. Az első 45 év a tudományos utánpótlást célozta, a részvétel ma már inkább ahhoz tesz hozzá, hogy a magukat itt próbára tevő hallgatók későbbi, nem tudományos pályájukon kamatoztassák az itt szerzett tapasztalataikat. A 37. OTDK-ra 5.700 dolgozat érkezett, de mint elmondta, ezek minőségére kell továbbra is koncentrálni. Felhívta a figyelmet arra, hogy az NMHH támogatásával az esemény nyitottá válik a külvilág számára is, ugyanis körülbelül 300 tagozat munkáját lehet majd élőben követni.
Prof. Dr. Szendrő Péter, az OTDT örökös elnöke azt hangsúlyozta, hogy az OTDK egy kultúra, melynek célja, hogy az új tudós nemzedék felnevelődjön. Oktatók és hallgatók szövetsége tartja fent Magyarországot. Az esemény lényege az együttlét, mesterek és tanítványok közös gondolkodása zajlik. A felnőtt nemzedék feladata, hogy óvja, vigyázza az ifjúságot, hogy az ki tudja bontakoztatni a tehetségét. A cél egy boldog, tehetségbarát ország építése, és ezzel a nemzet szolgálata.
Prof. Dr. Freund Tamás, az MTA elnöke arról beszélt, hogy az OTDK a legátfogóbb tehetséggondozási forma, a tudóssá nevelés elit színtere, ahol az elit jelzőt annak latin eredetű gyökerének jelentése szerint kell értelmezni, vagyis az a tehetségek gondos kiválogatását jelenti. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mindenki azokért kiválasztott, akik rá vannak bízva. A tudományos életbe való bekapcsolódás első állomása az OTDK-n való részvétel. Megemlékezett arról is, hogy az MTA alapításának 200. évfordulóját is ünnepeljük idén, ezért 2025 – 26. a Magyar Tudomány Éve, és az idei OTDK ennek az évnek a keretében kerül megrendezésre. Ennek a kivételes évnek a horizontjára azt a célkitűzést helyezte, hogy a magyar tudósok továbbra is tevékeny formálói legyenek a jövő tudományának.
Az eseményen köszöntő beszédeket mondtak továbbá Pósánné Rácz Annamária felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár, Prof. Dr. Koltay András az NMHH elnöke, Prof. Dr. Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora, Dr. habil. Balogh Judit az OTDT Állam- és Jogtudományi Szakmai Bizottságának elnöke.
Ezután került sor a Roska Tamás Tudományos előadásra, melyet dr. Tóth Kristóf, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Doktori Iskolájának hallgatója tartott, a szerződési szabadság munkaviszonyokban való érvényesüléséről, mely a tudományos kutatási témája.
Az este folyamán a beszédek sorát Dr. Rimaszécsi János bíró, gitárművész játéka színesítette.
Az Állam- és Jogtudományi Szekció március 25-én 9:00 órakor kezdi meg a munkáját, hallgatóinknak sok sikert, eredményes versenyzést kívánunk!