Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, illetve elődintézményeiben a „politikai tudományok” oktatása több száz éves múltra tekinthet vissza, amely a „Politico-cameralis” Tanszék 1777-es felállításával vette kezdetét, és – mind a tanszéket, mind az egyetemet érintő – többszöri névváltoztatástól eltekintve zavartalanul folytatódott egészen 1948-ig. A politika tudományos igényű vizsgálatának és a rá vonatkozó ismeretek átadásának eme korai korszakát olyan meghatározó professzorok működése fémjelezte, mint Kautz Gyula és Concha Győző.
A mai Politikatudományi Intézet első jogelődjének, az 1984-ben Bihari Mihály vezetésével megalakult Politológia Tanszéki Csoportnak a létrehozatala közel négy évtizedes megszakítottság után kísérelte meg helyreállítani a „polgári” politikatudomány magyarországi fejlődésének folytonosságát, egyben megteremtve a társadalomtudományok sorában az észak-amerikai kezdetek után a múlt század második felére Nyugat-Európában is egyre fontosabb helyet elfoglaló modern politikatudomány első hazai intézményi bázisát.
Az új politológia tanszék, miközben kötelező és szabadon választható tárgyak oktatásával folyamatosan kivette részét a joghallgatók képzéséből, 1991-től kezdve, előbb párhuzamos képzés, majd önálló főszak formájában – a kar más tanszékeinek közreműködésével – elindította az ország első politológia szakos képzését, majd 1993-ban az ország első politikatudományi doktori iskoláját. A megnövekedett oktatási feladatoknak megfelelő intézményi struktúra kialakítása tette szükségessé a Politológia Tanszék átalakulását Politikatudományi Intézetté, amelyre 2001-ben került sor. A tanszék, majd később az Intézet vezetését az alapító Bihari Mihálytól 1999-ben Szabó Máté, majd 2010-ben Pesti Sándor vette át. Az európai felsőoktatás egységesítését célzó bolognai folyamat keretében a 2006/2007-es tanévtől az Intézet is megkezdte, és mára befejezte az átállást a háromfokozatú (BA/MA/PhD) lineáris képzésre. A politológia szakos alap- és mesterképzés keretében jelenleg összesen öt évfolyamon mintegy négyszáz hallgató folytatja tanulmányait.