Perjátszó Kör
Perjátszó Kör
A Perjátszó Kör gondolata a 2004/2005-ös tanévben született, így közel 20 éves szervezetről van szó. Már a csapat létrehozásának körülményei is izgalmasak, hiszen egy átlagos tanórai feladatból alakult meg: Dr. Kisteleki Károly, a Római Jogi és Összeshasonlító Jogi Tanszék adjunktusa fakultatív óráján találta ki, hogy dolgozat helyett egy esetet játékos formában, előadva mutassanak be egymásnak. A lelkes diákok a Nürnbergi pert adták elő, és akkora siker lett a csoportmunka, hogy az oktatóban is megérett a gondolat: „ezt érdemes lehet folytatni”.
A PK következő állomása a tetőtéri A/14-es gyakorlóba vezetett. A kezdeti előadások inkább egy „dokumentumjátékhoz” hasonlítottak. Voltak párbeszédek, de filmvetítés és közös beszélgetés is része volt a műsornak. A csoportban is megnőtt az igény, hogy a közös projekteket inkább a klasszikus színház irányába kellene tolni.
Innen már nem volt megállás, a társulat kinőtte a tetőtéri gyakorlót – ahol 20 év után is minden csütörtökön próbálnak – és egy eseményfelkérés óta, ahova az Ezerkilencszázötvenhat című darabukat vitték, az Aula Magna ad otthont a Perjátszó Kör előadásainak.
A perjáték, mint műfaj Európában is egyedülálló. Nem tárgyalásszimulációról van szó, hanem egy klasszikus értelemben vett színdarab, amelynek középpontjában egy eljárás áll. Emellett minden darabban helye van a címszereplő életét, vagy az eljárást megelőző események bemutatásának is, így azok számára is teljes értékű élményt nyújt, akik nem rendelkeznek szakmai ismeretekkel. Sokkal fontosabb a kor szellemiségének, hangulatának korhű visszaadása, semmint a szakkifejezések párbeszédekbe zsúfolása.
A szervezet egyedisége a belső működésében is megmutatkozik, hiszem egy produkció színrevitele számos operatív munkafolyamatból áll, amit a csapat belsős csoportokba – úgynevezett „teamekbe” tömörülve oldanak meg. A társulat elnöke, egyben rendezője az alapító Kisteleki Károly adjunktus. Őt egészíti ki a két alelnök. A Perjátszó Körben négy team működik: a jelmezek és kellékek beszerzéséért felelős jelmez team, az online megjelenésért és közönségkapcsolatokért felelős promó team, a díszletelemek mozgatásáért és a jelenet arculatának megtervezéséért felelős színpad team és a csapatépítésért felelős rendezvény team.
A Perjátszó Kör előadások a közönség számára ingyenesek, ennek az állapotnak fenntartása számos forrást igényel. Legnagyobb büszkeség, hogy az előadásokat a Kar is támogatásra méltónak tartja, általuk valósul meg a fény-és hangtechnika biztosítása a megfelelő élményért. Illetve évről-évre az ELTE Alumni is támogatja a Perjátszó Kör működését, támogatásaiknak hála a közönség valamennyi előadásunkat az interneten élőben követhette az Aula Magnából.
A társulat félévente 2 perjátékot visz színpadra az ELTE ÁJK (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.) dísztermében, az Aula Magnában. Ugyanakkor vendég fellépéseket is vállalnak, így játszottak már a Fővárosi Törvényszéken, az Országos Bírói Hivatal rendezvényén, illetve eljutottak Veszprémbe, Nagyváradra és Kolozsvárra is.
Jeanne D’Arc pere
Jean Calas pere
Danton pere
Dreyfus kapitány pere
Cromwell fiktív pere
Az Eichmann dosszié
Ezerkilencszázötvenhat
A salemi boszorkányperek
Fráter György szentszéki pere
Ad quid venisti? – Miért jöttél? (Bibó István pere)
Tom Robinson pere
Képzelt per egy amerikai popfesztiválról
Stuart Mária pere
Marie Antoinette élete és pere
Báthory Erzsébet legendája
A Sisi-merénylet – legendák és valóság
Az Anasztázia-rejtély (Anna Anderson pere)
A Mailáth-gyilkosság
Charles Manson pere
Az Al Capone akta
Az O.J. Simpson ügy – az évszázad pere
Rajta, Vadászok! – Gróf Batthyány Lajos főbenjáró pöre
A koronavírus-járványt követő évadban két regény került feldolgozásra:
Rebecca – a Manderley-ház asszonya
Édes Anna pere
A Perjátszó Kör Facebook-oldala
A Perjátszó Kör Youtube-csatornája
Kérdéseiddel ide fordulhatsz: perjatszo.kor@gmail.com
Perjátszó Kör plakátok
Perjátszó Kör plakátok
0
/
0
0
/
0